X

Sinodul Greciei a recunoscut „autocefalia” schismaticilor ucrainieni

Vă invităm să ne urmăriți pe o altă pagină de Facebook, căci cea veche este inutilă fiind obturată de algoritmii lui Zuckerberg. Noua pagină poate fi accesată AICI.

Semnătura Arhiepiscopului sub ultimul paragraf:
„În spiritul acesta, prezint recunoașterea de către Biserica noastră a autocefaliei Bisericii Ortodoxe a Republicii independente a Ucrainei”

Portalul Romfea. gr anunță că a fost recunoscută autocefalia ucraineană. Redăm mai jos știrea și vom reveni cu alte detalii în pe parcurs, informează Theodosie.ro.

S-a încheiat de puțină vreme convocarea extraordinară a Sinodului Ierarhiei Bisericii Greciei, care s-a întrunit sub președinția Arhiepiscopului Ieronim al Atenei și a toată Grecia.

Pe parcursul ședinței s-a ținut referatul pe tema: „Înștiințare despre Autocefalia Bisericii Ucrainei” de către Președintele Ierarhiei, Arhiepiscopul Ieronim.

Conform informațiilor, Arhiepiscopul s-a referit în referatul său la privilegiul Patriarhiei Ecumenice de a da autocefalie, după cum și la prezentările pozitive ale celor două Comisii.

Aceleași informații menționează că propunerea Arhiepiscopului pentru Biserica Ucrainei a fost recunoașterea, care a fost acceptată prin vot de către corpul Ierarhiei.

„În spiritul acesta, prezint recunoașterea de către Biserica noastră a autocefaliei Bisericii Ortodoxe a Republicii independente a Ucrainei” – a menționat în încheiere prezentarea Preafericitului.

În continuare, Mitropoliții au vorbit despre propunerile referatului, în timp ce Mitropolitul Daniil al Kezarianei, a propus să fie luată decizia după votul vizibil.

Ierarhia a decis în final să valideze propunerea recentă a Sinodului permanent și să fie de acord că este dreptul Patriarhiei Ecumenice să acorde autocefalie.

În puține ore este așteptat și Comunicatul Sfântului Sinod al Bisericii Greciei.

Conform altor știri, ședința a fost una maraton și abia șase Mitropoliți au cerut amânarea unei decizii. La îndemnul Mitropolitului Kezarianei de a trece la vot a reacționat puternic Mitropolitul Serafim de Pireu. Urmează să fie pusă în practică în viitorul apropiat această decizie prin pomenirea Mitropolitului Epifanie în rândul capilor Bisericilor Autocefale. Cel târziu se preconizează acest fapt la slujirea în comun a Patriarhului Ecumenic cu Arhiepiscopul Ieronim. Această pomenire este așteptată cu nerăbdare de cel puțin doi Mitropoliți, care au făcut declarații pe marginea acestui subiect, anume Maxim al Ioaninelor și Ignatie al Dimitriadei.

Comunicatul oficial al Sinodului Ierarhiei Greciei pentru Ucraina

A fost dat publicității Comunicatul oficial al Sinodului Bisericii Greciei după ședința extraordinară de astăzi, preluat de Theodosie.ro. Decizia fusese anunțată în presă mai devreme.

S-a întrunit astăzi, sâmbătă, 12 octombrie, în mod extraordinar, Sfântul Sinod al Ierarhiei Bisericii Greciei sub președinția Preafericitului Arhiepiscop Ieronim al Atenei și a toată Grecia, în Sala de Ședințe a Sfântului Sinod al Ierarhiei.

Înaintea Ședinței a fost săvârșită dumnezeiasca Liturghie în Biserica mare a Sfintei Mănăstiri “a celor fără de tup” Petraki.

Pe la 9 dimineața, în Sala mare a Ședințelor Sfântului Sinod, s-a săvârșit slujba pentru începerea lucrărilor Sfântului Sinod. Când a fost citit catalogul ierarhilor participanți, s-a constatat o greșeală.

Prin urmare, a fost convocată Comisia de Presă, compusă din Cinstiții Mitropoliți Ierotheos de Nafpaktos, Dorotei de Mikonos și Hrisostom al Patrelor.

Conform cu Ordinea de zi, Preafericitul Ieronim al Atenei și a toată Grecia și-a expus referatul cu titlul: «Autocefalia Bisericii Ucrainei».

În introducerea referatului, Preafericitul a făcut mențiune că Sinodul permanent s-a ocupat intens în destule Ședințe cu tema aceasta, pe care care a și trimis-o la Comisiile Sinodale corespunzătoare, pentru Chestiuni dogmatice și canonice și pentru Relații inter-ortodoxe și inter-creștine, astfel încât să fie prezentate în comun Sfântului Sinod după cum se cuvine.

Pe 13 august a.c. Comisiile în cauză au depus la Secretariatul general Constatarea comună și Semnalarea-referat cu titul: «Chestiunea jurisdicției canonice pentru Sfânta Mitropolie a Kievului». Constatarea Comisiilor, în urma a cinci teze de bază din perspectiva dreptului canonic, a concluzionat după cum urmează: «După cele de mai sus, luând în considerare subiectul autocefaliei Bisericii Ucrainei din perspectivă canonică, dar și legală, prezentăm cu respect că nu este nimic care să împiedice recunoașterea autocefaliei Bisericii Ucrainei și armonizarea absolută și alăturarea Bisericii Greciei la Patriarhia Ecumenică».

Prin urmare Preafericitul a făcut o mențiune concisă la regimul sinodal și la organizarea jurisdicțională a Bisericii, precum și la regimul Autocefaliei. A semnalat că Biserica Ucrainei a rămas mereu în jurisdicția bisericească a Patriarhiei Ecumenice, care a renunțat la jurisdicția ei canonică pentru pentru a se înrola în comuniune cu Bisericile Ortodoxe autocefale, lucru pe care Patriarhia Moscovei îl contestă ca fiind anticanonic, ca și cum ar aparține canonic de ea.

În final, după ce a caracterizat proclamarea autocefaliei bisericești a Ucrainei drept folositoare îndeosebi pentru Biserica Ortodoxă și valoroasă pentru întărirea relațiilor celor două Biserici Ortodoxe surori, a Marii Rusii și a Ucrainei, a prezentat «recunoașterea de către Biserica noastră a autocefaliei Bisericii Ortodoxe a Republicii independente a Ucrainei».

A urmat un dialog ziditor și luări de poziții a multor ierarhi și Ierarhia a decis că a fost acceptată decizia Sinodului permanent trecut și referatul Preafericitului Arhiepiscop Ieronim al Atenei și a toată Grecia, adică recunoaște «dreptul canonic al Patriarhiei Ecumenice de a acorda autocefalia, precum și prerogativele Întâistătătorului Bisericii Greciei de a se ocupa mai departe de chestiunea recunoașterii Bisericii Ucrainei», deși șapte Mitropoliți au cerut amânarea luării unei decizii.

Comisia de Presă a Sfântului Sinod al Ierarhiei

Reclame

Sistemul vrea să ne reducă la tăcere! Sprijiniți OrtodoxINFO!

Ne străduim să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în provocările pe care le trăim. Activitatea independentă a OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor, din acest motiv vă cerem acum ajutorul. Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!

7 comentarii

 1. acuma biserica greaca va fi in comuniune cu schismaticii, si biserica rusa va fi nevoita sa rupa comuniunea si cu biserica greaca

 2. Indiferent de Orinduirea Sociala tot SCLAVI au ramas oamanii, unii NU, acum poti si tu sa fii LIBER.
  https://www.facebook.com/dore.badiu.7/posts/732385367271743 ;

  VREAU UN COMANDANT SUPREM ROMÂN! https://www.cocoon.ro/florin-chilian-la-colectiv-a-fost-atac-terorist-cu-arma-chimica-apar-noi-dovezi/?fbclid=IwAR1Pm_hNmivXJBFpMExncCWnSwdXtGbNd-m-SQQYg4s6CCupKNF-4bJSPCo ; https://ortodoxinfo.ro/2019/10/07/90519/ ;

  Președinte Român !Cauza Nr 1 a BOLILOR
  https://www.youtube.com/watch?v=8DGhdEwxGdM
  oricine-ar fi ales dintre români,
  oricât de puțin, ne rămânem stăpâni…

  IND FARMA MARELE DUȘMAN
  https://www.youtube.com/watch?v=FGKon6dxs4s ;

  tresaltă-n el nemăsurată ura
  față de tot ce este românesc,
  pe viața noastră a-ncercat măsura
  a tot ce e mai rău și nebunesc

  https://stiinta-mister.ro/imagini-din-satelit-dezvaluite-a…/

  ne-am săturat de ura apatridă
  și-amenințări la fiecare pas,
  de-un killer instruit să ne ucidă
  din tot ce-a fost și ce ne-a mai rămas

  https://docdro.id/3qMBHIc

  vrem Președinte – să fie aproape
  de brazdă, de leagăn și de nevoi,
  nu unul care de vii să ne-ngroape
  sub zvastici dansând ca-n timpul de război

  SUPERPROTECTII ENERGETICE
  https://www.docdroid.net/wjTG9kG

  să simtă-n suflet durerea țării lui,
  strămoșii să-i murmure în sânge,
  să știe că-n lume mai scump nimica nu-i

  ÎNGERAȘUL PĂZITOR https://www.docdroid.net/4QnywJo

  ca mama singură, când plânge
  ASA NE UCID https://www.youtube.com/watch?v=irzNF4udkFc
  să simtă oful istoriei noastre,
  în ea să-și afle, de are, trecut,
  să creadă că și-n ajungeri de astre
  Eminescu-i Românul Absolut

  STRICT SECRET https://www.youtube.com/watch?v=eILRNac7OjU ;
  https://www.youtube.com/watch?v=DkudiF3hgHU

  să-l doară suferința Țării sale,
  să știe când i-e bine, dar și greu,
  nu să-și afunde poftele-n parale
  precum pichamărul în minereu

  CASA DVS DE SANATATE
  https://www.docdroid.net/DU8HBBM ;

  Țara să-i fie nesomn și ispravă,
  unire și grijă, dor și avânt,
  nu dezbinare, ură și otravă
  în fiece privire și cuvânt

  http://translate.google.com.ua/?hl=ro

  să punem în jilț Președinte Român,
  oricine-ar fi, nu e străin de Neam,
  va fi cârmuitor și nicidecum stăpân,
  ca-n vremea când, prin lider, ne uneam
  0724256424; 0784376111;
  s-avem stindard un om din legea Țării,
  nu mercenar câinit de pe-aiurea,
  să știm oricând că Basta-n rostul stării
  n-o decapitează cu securea.
  și, în regăsirea vrerii țărănești,
  să ne debarasăm de un hapsân,
  astfel, din vârful Puterii Românești
  Lumii să îi vorbească un Român.
  Terapeut Badiu Dorel
  AUTOR : Costinel Petrache – Soldat Român
  București, 6 octombrie 2019
  DISTRIBUIȚI!!!
  Ue= este terminata daca are Sefa, Sefa Băncii și Porcuroare sefa infractoare, dovedite de instantele din tarile lor.
  CE NA ASTEAPTA DE LA GUVERNELE DE DREAPTA, TRADATOARE DE TARA https://www.romaniatv.net/haos-in-toata-tara–a-fost-instituita-stare-de-asediu-si-control-militar_493852.html ;

  ESTI ,,HANS CEL PROSTOVAN” asa este numit la nemti, IN ROMANIA, esti MARE GHINION PTR NOI.
  Meditează, copiii traficati de el, asa si-a insusit 7 case si are 47 de dosare PENALE. DECI PENALUL, STRIGA PENALII SI MAI VREA O TURA.
  https://ro.sputnik.md/analytics/20190320/25210038/Risc-nuclear-in-Romania-Un-fost-ministru-trage-un-semnal-de-alarma-Nu-testati-aici.html ;
  VREA GUVERNUL MASII, CACA SA VANDA CEA PROMIS PARTENERULUI DE NEINCREDERE ?
  SE STIE SUNTETI GUNOIUL PRESEI, MINCINOSILOR, SECUCURISTII SUNT DESTEPTI, VOI, NISTE ANALFABETI, NICI DEZINFORMARE NU STITI SA FACETI .
  http://translate.google.com.ua/?hl=ro ;
  POPONARII NU TREBUIE BAGATI IN SEAMA, CREDETI IN DUMNEZEU , FARA POPO

 3. Proorociile cuviosului Lavrentie despre ereziile şi dezbinările din Biserica Ucraineană

  Părintele cel iubitor ne spunea nouă: ”Când va apărea puţină libertate, bisericile, mănăstirile se vor deschide şi vor fi restaurate, atunci toate învăţăturile înşelătoare vor ieşi la suprafaţă împreună cu dracii şi ateiştii tainici (catolicii, uniaţii, ucrainenii-de sine sfinţiţi şi alţii) şi în Ucraina, cu mare îndârjire, se vor năpusti asupra Bisericii Ortodoxe Ruse, împotriva unităţii şi sobornicităţii ei. Aceşti eretici vor fi sprijiniţi de puterea cea fără de Dumnezeu, iar apoi vor lua cu de-a sila de la ortodocşi bisericile şi-i vor bate pe cei credincioşi.

  Atunci Mitropolitul Kievului (nu este vrednic de acest nume) împreună cu adepţii săi – arhiereii şi iereii – foarte puternic vor zdruncina Biserica Rusă. Lumea întreagă se va uimi de nelegiuirea lui şi se va înspăimânta. El se va duce în veşnica pierzare, precum Iuda*.

  Însă toate aceste defăimări şi învăţături înşelătoare vor dispărea din Rusia şi va fi Una singură Biserică Ortodoxă Rusă”.

 4. A început cererea de care Mântuitorul II spunea lui Petru că S-a rugat să nu piară sufletele lor! A început alegerea grâului de neghina! De acum fiecare este pe cont propriu. Mireanul trebuie să caute preot nepomenitor, preotul trebuie să nu mai pomenească “episcopul” trădător. Credeți că “ai noștri” nu-i vor urma pe greci?! E ultima șansă pentru “episcopi” să-l infrunte pe Daniel. Dar, ma îndoiesc..

 5. Nu te teme turma mica….. Nu putea fi o turma mica daca nu isi dadeau ereticii arama pe fata. Ortodoxia va birui, orice ar fi Dumnezeu nu isi va lasa Turma Sa prada diavolilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button