Israelul a castigat Eurovision cu “Toy”, o piesa cu sunete de gaina si un “mesaj important: renasterea puterii feminine si a justitiei sociale”

mai 13, 2018 11651 20 http://bit.ly/2rKRh91

Conform Adevarul., reprezentanta Israelului, Netta Barzilai, în vârstă de 25 de ani, a cântat piesa „Toy“ cu un mesaj puternic despre condiţia femeii în societatea de astăzi, însă, ceea ce a atras atenţia fanilor au fost sunetele de găină pe care Netta le-a imitat în timpul prestaţiei, pe scenă.

Într-un interviu pentru Wiwibloggs, cântăreaţa a explicat care este semnificaţia respectivelor sunete: „Este atât de amuzant că oamenii sunt interesaţi de acest detaliu. Sunetele imitate au un dublu sens. Zgomotele fac trimitere la persoanele laşe care nu acţionează aşa cum simt, se folosesc de alţi oameni şi îi tratează ca pe nişte jucării sau marionete. De asemenea, «baka» înseamnă şi «prost» în japoneză. Cântecul are un mesaj important: renaşterea puterii feminine şi a justiţiei sociale“, a explicat artista.
Cititi va rugam si:

Conchita Wurst – „Rise Like A Phoenix”. VERSURI ANTIHRISTICE pentru un SPECTACOL ANTIHRISTIC

SUEDIA castiga EUROVISION cu melodia EROI cu DEMONI IN CAP …

EUROVISION: Castigatoare UCRAINA cu “1944”. Cantareata tataroaica JAMAL n-a prea cantat, ci a transmis un mesaj …

 

Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO necesită mult timp, foarte multă muncă, dar și resurse financiare. Veniturile obținute din publicitate sunt însa cu mult sub așteptările noastre inițiale. Chiar dacă portalul are mulți cititori, totuși, sunt foarte puțini care găsesc în produsele promovate prin reclame ceva să-i intereseze… și să dea click pe ele. Pe de altă parte, jurnalismul nu poate fi independent dacă este finanțat de vreun mogul sau organizație.

Pentru a fi independent, acesta trebuie să se bazeze strict pe cititorii săi mulți, care să sprijine fiecare cât poate această lucrare. Ca atare, de bază rămân tot clasicele conturi bancare sau varianta PayPal. Fără sprijinul vostru acest portal nu-și va mai putea continua activitatea.

Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!

Ne mai puteți sprijini și în alte modalități! Click pentru detalii.
Categorii:
articole asemănătoare
20 Comentarii la “Israelul a castigat Eurovision cu “Toy”, o piesa cu sunete de gaina si un “mesaj important: renasterea puterii feminine si a justitiei sociale””
Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor revine exclusiv comentatorilor.
  1. # 13 mai 2018 at 14:55

    O piesă de căcat cu votanţi pe măsură.Bine că nu a câştigat Australia Eurocikenul!

    • Max
      # 13 mai 2018 at 19:19

      Iata motivul pentru care a fost aleasa interpreta.: „Întrebată ce mesaj transmite comunităţii LGBT, care vede în ea un model, Netta răspuns: „Îi preţuiesc. Mare parte din echipa mea, care are grijă de mine şi mă susţine în această perioadă grea, face parte din această comunitate şi sunt nimic fără ei, fără energia şi veselia lor şi aş cânta pentru ei pentru tot restul vieţii. Voi fi prezentă la următoarea paradă din Tel Aviv“.”

      Citeste mai mult: adev.ro/p8o9k1

  2. # 13 mai 2018 at 15:14

    SA URMARIM CAND DEPUN OUĂLE SI MAI ALES CE VOR IESI DIN ELE!

  3. # 13 mai 2018 at 15:18

    Cat de Nebuni suntem Doamne in lipsa Ta!!! Miluieste-ne pe noi pacatosii!!!

  4. pamelisadeea
    # 13 mai 2018 at 15:50

    o cica-purcica demonizata..

  5. # 13 mai 2018 at 15:55

    Un alt EUROVISION de rahat !

  6. petrupetru
    # 13 mai 2018 at 16:22

    Cine este gainusa,
    Ce cu ciocul sparge usa
    Ca racheta aer-sol?
    (Europa-i carambol…)
    Este si ea o jidanca,
    (N-are bani la nici o banca)
    Insa spune:”cotcodac,
    V-am venit acum de hac!”

  7. # 13 mai 2018 at 17:00

    „cultura” de rahat.. David proorocul spun: „Omul in cinste fiind n-a priceput. Asemănatu-s-a dobitoacelor celor fara de minte

    • # 13 mai 2018 at 17:16

      Da dar dobitoacele au mai multa minte decât huiduma aia

  8. Silviu
    # 13 mai 2018 at 18:38

    E vorba doar de politica. Ganditi-va putin; urmatorul concurs trebuie tinut in capitala. U de va fi oare, in Tel Aviv sau Ierusalim? Ghiciti va rog.

    • SAVONAROLA
      # 13 mai 2018 at 20:11

      Foarte buna ghicitoare! Pai la Jerusalem, unde altundeva?!

  9. ines
    # 13 mai 2018 at 19:39

    Mie nu-mi vine sa cred ca publicul european a votat asa o piesa tampita. Cine stie unde s-au dus banii dupa apeluri. Sunt convinsa ca organizatorii au vrut sa iasa piesa asta pe primul loc, desi ei spun ca asta e votul publicului.

    • redactor
      # 13 mai 2018 at 20:42

      posibil sa fie un cadou pentru aniversarea de anul acesta, a implinirii a 70 de ani de la crearea statului Israel sionist

  10. lucky M
    # 13 mai 2018 at 20:20

    Mesajul piesei e clar eliminarea bărbaților de pe scena socială … Artista a declarat ca ea mizează pe bănci… de material seminal și că detestă bărbații care sunt brute.

  11. contracurent
    # 13 mai 2018 at 21:08

    israel e in europa ? ce cauta la eurovision ?

  12. # 14 mai 2018 at 2:24

    De când Israelul e in Europa ?

  13. Spaceman
    # 14 mai 2018 at 9:27

    Eurovision 2019 va fi organizat la Ierusalim, ‘capitala’ Israelului, spune Bibi. Ziua Ierusalimului 12-13 Mai nu este o simplă coincidență că s-a ținut la Muzeul Bibliei, Ierusalim este menționat cam de 650 de ori în Biblie iar motivul este simplu: ‘3000 de ani a fost capitala doar a noastră a poporului nostru’, a mai spus Netanyahu care a sărbătorit victoria Israelului la Eurovision 2018 cu un ‘dans al găinii’.

    https://www.jpost.com/Israel-News/Netanyahu-celebrates-Netta-Jerusalem-in-cabinet-meeting-remarks-556256

    https://twitter.com/netanyahu/status/995589443506593792?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.timesofisrael.com%2Fnetanyahu-celebrates-eurovision-win-with-chicken-dance%2F&tfw_site=timesofisrael

  14. ines
    # 14 mai 2018 at 10:06

    La Eurovision e demult in Europa. Inca din 98 a catigat transexualul din Israel Dana International. Am vazut ca au mai bagat si Australia. Si tineti-va bine, tarile numite de ei mari platitoare adica Franta, Italia, Germania intra direct in finala.Deci, f. corect festival, un exemplu de corectitudine si merit european. Unde s-or duce banii de pe aprlurile europenilor. Presupun ca la organizatii Lgbt.

  15. .dan pescarul
    # 14 mai 2018 at 15:13

    Se sustin unii pe altii in pacate ,lgbt,politica, Eurovision,acesta_ i duhul lor ,al diavolului.