
Oxfam fusese informat că personalul său abuza copii în Haiti cu decenii în urmă – Rapoarte
ONG-ul cu sediul în Marea Britanie “Salvați Copiii” a avertizat Oxfam că lucrătorii săi caritabili au abuzat sexual copii în Haiti în urmă cu zece ani, relatează cotidianul The Independent.
Cotidianul a descoperit că în 2008 directorul Oxfam a primit un raport din partea Salvați Copiii, ce afirma că copiii au fost constrânși în schimbul mâncării și a altor necesități.
Potrivit cotidianului, investigațiile ONG-ului au scos la iveală abuzuri în care au fost implicate 23 de organizații umanitare, de securitate și de menținere a păcii în Haiti, Coasta de Azur și Sudanul de Sud.
Președintele Oxfam International deținut de către autoritățile guatemaleze – Rapoarte
Săptămâna trecută, The Times a relatat, citându-și sursele, că un număr de angajați Oxfam și-au petrecut timpul la reședința oficială din Haiti cu prostituate. Pe 11 februarie, caritatea a fost lovită cu acuzații că personalul Oxfam a angajat prostituate în Ciad în 2006.
Scandalul a declanșat indignare publică, în principal datorită faptului că Oxfam a desfășurat o investigație internă și a descis să nu publice rezultatele, permițându-și angajaților să plece voluntar în 2011. Mai devreme în această săptămână directorul adjunct Penny Lawrence a zis că demisionează în mijlocul scandalului.
