”Uite, văd lucrurile din interior și, recunosc, sunt părtinitor față de președintele nostru (și prietenul meu), dar sunt multe nebunii pe rețelele sociale, așa că am vrut să abordez direct cîteva aspecte legate de problema Iranului:
În primul rînd, președintele a fost incredibil de consecvent, timp de peste 10 ani, în privința faptului că Iranul nu poate avea o armă nucleară. În ultimele cîteva luni, el a încurajat echipa sa de politică externă să ajungă la un acord cu iranienii pentru a atinge acest obiectiv. Președintele a spus clar că Iranul nu poate avea capacități de îmbogățire a uraniului. Și a repetat că acest lucru se va întîmpla într-unul din două moduri – pe calea ușoară sau pe „cealaltă“ cale.
În al doilea rînd, am observat multă confuzie legată de „energia nucleară civilă“ și „îmbogățirea uraniului“. Acestea sunt chestiuni distincte. Iranul ar putea avea energie nucleară civilă fără îmbogățire, dar a respins această opțiune. Între timp, au îmbogățit uraniu mult peste nivelul necesar pentru orice scop civil. Au fost găsiți ca încălcînd obligațiile lor de non-proliferare de către Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), care nu este o organizație de dreapta.
Una e să dorești energie nucleară civilă. Alta e să ceri o capacitate sofisticată de îmbogățire. Și alta e să te agăți de îmbogățire, încălcînd simultan obligațiile de bază de non-proliferare și îmbogățind uraniu pînă la niveluri aproape de cel necesar pentru arme nucleare.
Nu am văzut încă un argument solid pentru care Iranul avea nevoie să îmbogățească uraniu mult peste pragul pentru uz civil. Nu am văzut niciun argument convingător care să justifice încălcarea obligațiilor de non-proliferare. Nu am văzut nicio contestare solidă a constatărilor AIEA.
Între timp, președintele a dat dovadă de o reținere remarcabilă, menținînd atenția armatei noastre pe protejarea trupelor și a cetățenilor noștri.
El ar putea decide că este nevoie de acțiuni suplimentare pentru a pune capăt îmbogățirii uraniului de către Iran. Această decizie îi aparține în cele din urmă președintelui. Și, desigur, oamenii au dreptate să fie îngrijorați de implicarea în conflicte externe după ultimii 25 de ani de politică externă prost concepută. Dar cred că președintele a cîștigat un anumit grad de încredere în această problemă. Și, văzînd lucrurile de aproape, vă pot asigura că el este interesat doar să folosească armata americană pentru a îndeplini obiectivele poporului american. Orice ar face, acesta este scopul său” a scris pe X vicepreședintele SUA, J.D.Vance. (B.T.I.)
Dar ce ne spui de Israel care are vreo doua sute de focoase nucleare nedeclarate, asta după ce l a omorât pe JF Kennedy, care se opunea ca Israelul să aibă arme nucleare, a furat secretul fabricației armelor nucleare de la americani și nu permite nici un fel de control extern la centrala nucleară de la Dimona ????
Mai baietica, tu nu esti ”prietenul” lui Trump ci sclavul lui !
Fiiistet si tine-ti gura inchisa !!!