X

Kelemen Hunor către țigani: Vă daţi seama, 10% Partida Romilor în Parlamentul României, 7% noi, cu redistribuire, bineînţeles. Asta înseamnă 17%. Grupul minorităţilor, încă vreo 6%. Hai să vă văd PSD şi PNL, cum veţi guverna, cu cine veţi guverna!

Vă invităm să ne urmăriți pe o altă pagină de Facebook, căci cea veche este inutilă fiind obturată de algoritmii lui Zuckerberg. Noua pagină poate fi accesată AICI.

Preşedintele Uniunii Democrate a Maghiarilor din România (UDMR), Kelemen Hunor, afirmă că romii sunt mult mai numeroşi decât maghiarii din România, dar au nevoie să se organizeze. El face şi calcule politice: „Vă daţi seama, 10% Partida Romilor în Parlamentul României, 7% noi, cu redistribuire, bineînţeles. Asta înseamnă 17%. Grupul minorităţilor, încă vreo 6%. Hai să vă văd PSD şi PNL, cum veţi guverna, cu cine veţi guverna!”, a comentat el duminică, la Congresul Asociaţiei Partida Romilor Pro Europa.

„Nu vom polemiza pe cifre, pe cifre şi date oficiale şi cifre şi date mai puţin oficiale. Eu cred,  sunteţi mult peste numărul maghiarilor din România, sunteţi pe primul loc, dar trebuie să vreţi voi şi trebuie să arătaţi voi că sunteţi o forţă puternică. Trebuie să vă organizaţi şi, dacă veţi organiza comunităţile voastre, Partida Romilor veţi fi mai eficienţi. Sunteţi extrem de pragmatici dar veţi avea şi rezultate. Vă daţi seama, 10% Partida Romilor în Parlamentul României, 7% noi, cu redistribuire, bineînţeles. Asta înseamnă 17%. Grupul minorităţilor, încă vreo 6%. Hai să vă văd PSD şi PNL, cum veţi guverna, cu cine veţi guverna!”, a afirmat Kelemen Hunor duminică, la congresul Partidei Romilor Pro=Europa.

Prezentat drept „vicepremier”, fostul deţinător al acestui portofoliu a ţinut să afirme: apropo de guvernare, fost vicepremier”.

Acesta a precizat: ”Cer iertate dacă nu am fost de fiecare dată aşa cum ar fi trebuit să fim faţă de comunităţile noastre şi faţă de fiecare om din comunităţile noastre”.

Sistemul vrea să ne reducă la tăcere! Sprijiniți OrtodoxINFO!

Ne străduim să menținem viu acest site și să vă punem la dispoziție informații care să facă lumină în provocările pe care le trăim. Activitatea independentă a OrtodoxINFO funcționează strict cu ajutorul cititorilor, din acest motiv vă cerem acum ajutorul. Ne puteți sprijini printr-o donație bancară sau prin PayPal, completând formularul de mai jos.Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!

Un comentariu

  1. Romilor nu reprezentanți în Parlamentul României le trebuie, ci ajutoare sociale. Așa că treaba-i simplă, d-le Hunor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Back to top button
Vă rugăm să sprijiniți portalul OrtodoxINFO! Mai avem de achitat facturi pentru întreținerea site-ului și resursele noastre sunt la 10%. Vă mulțumim! DONAȚIE