PAPA FRANCISC a acceptat să fie MEMBRU de onoare al ACADEMIEI ROMANE

Noi 8, 2017 7541 18 goo.gl/Qi8Axo

Invitaţia a fost înaintată de delegaţia oficială a Academiei Române, în timpul audienţei private acordată de Papa Francisc miercuri, în Cetatea Sfântului Scaun.

Suveranul Pontif a acceptat «din prietenie pentru România» înalta onoare oferită de Academia Română, însemnele academice urmând a fi trimise la Sfântul Scaun prin Nunţiatura Apostolică. Delegaţia Academiei Române a fost condusă de Acad. Ionel Valentin Vlad – preşedintele Academiei, fiind formată din Acad. Cristian Hera – vicepreşedinte, Acad. Victor Spinei – vicepreşedinte, Acad. Bogdan Simionescu – vicepreşedinte, Acad. Victor Voicu – secretar general. Academicienii români au fost însoţiţi de ÎPS Ioan Robu, Arhiepiscop Mitropolit al Arhidiecezei Romano-Catolice, membru de onoare al Academiei Române, se arată într-un comunicat de presă al Arhiepiscopiei Romano-Catolice Bucureşti, remis MEDIAFAX.

Delegaţia Academiei Române i-a oferit Papei Francisc un album al Academiei, precum şi Vechiul Testament, în traducerea lui Nicolae Milescu.

Papa Francisc este al doilea Suveran Pontif al Bisericii Catolice ales membru de onoare al Academiei Române, după Ioan Paul al II-lea, devenit membru de onoare al înaltului for de ştiinţă şi de cultură în anul 2001.

Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO necesită mult timp, foarte multă muncă, dar și bani. Veniturile obținute din publicitate sunt însa cu mult sub așteptările noastre inițiale. Chiar dacă portalul are mulți cititori, totuși, sunt foarte puțini care găsesc în produsele promovate prin reclame ceva să-i intereseze… și să dea click pe ele. Pe de altă parte, jurnalismul nu poate fi independent dacă este finanțat de vreun mogul sau organizație.

Pentru a fi independent, acesta trebuie să se bazeze strict pe cititorii săi mulți, care să sprijine fiecare cât poate această lucrare. Ca atare, de bază rămân tot clasicele conturi bancare sau varianta PayPal. Fără sprijinul vostru acest portal nu-și va mai putea continua activitatea.

Ne mai puteți sprijini și în alte modalități! Click pentru detalii.
articole asemănătoare
18 Comentarii la “PAPA FRANCISC a acceptat să fie MEMBRU de onoare al ACADEMIEI ROMANE”
Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor revine exclusiv comentatorilor.
  1. # 8 noiembrie 2017 at 15:29

    E plin Papa de astfel de titluri.

  2. # 8 noiembrie 2017 at 16:21

    Un fel de turn babel.

  3. # 8 noiembrie 2017 at 16:47

    Foarte rau ,ne bagam profetu fals in casa!

  4. # 8 noiembrie 2017 at 17:00

    ,, academia” romana este o cloacă masonica

  5. # 8 noiembrie 2017 at 17:38

    Ajunge și Dracu, membru al ACADEMIEI ROMÂNE. Doar asta mai lipsea acestei instituții!

  6. # 8 noiembrie 2017 at 18:33

    In calitate de academicean? Sau cumva ca … Leana a lu’ Nicu din capul s__atului?!

  7. # 8 noiembrie 2017 at 18:40

    A acceptat fratiilor PAPA pentru ca el are un scop mai fratiilor prin asta | Totul e planuit de satan prin oamenii sai. Ne meritam soarta | Noi acceptam tot ca diavolul sa isi faca planul asa ca FARA COMENTARII.

  8. # 8 noiembrie 2017 at 19:20

    Ăsta mai lipsea!

  9. # 8 noiembrie 2017 at 19:58

    Mai bine l-ar convinge ai noștri pe papa Francisc sa se pocăiască și să revină la adevăr la dreapta credință ortodoxă nu să-i de-a frîu liber că sa ne domine el că de fapt asta ii este scopul

  10. # 8 noiembrie 2017 at 20:26

    De fapt papa este înaintemergatorul lui antihrist și de aceea noi creștinii ortodocși nu trebuie sa acceptam unirea cu el că ne duce in rătăcire și ne pierdem mintuirda
    Cînd o să vedem că au intrat în biserică ortodoxă preoții catolici să slujească SF liturghie cu preoții ortodocși atunci înseamnă că s a instalat în biserică ortodoxă urîciunea pustiirii și noi creștinii ortodocși nu mai avem ce căuta în biserică dacă vrem sa ne mintuim ca sâni ne intinam credința noastră cu ierezia lor

    S a apropiat împărăția lui Dumnezeu s a apropiat timpul de jertfa pentru creștini ortodocși și nu trebuie sa facem compromisuri sub nici o forma

  11. # 8 noiembrie 2017 at 20:32

    Credința noastră ortodoxă nu se ne gociaza ori mori creștin ortodox sa te mintuiesti ori te lepezi de Dumnezeu și te duci în iad

  12. # 8 noiembrie 2017 at 22:09

    Vai nouă dacă asta vine peste noi nu îl vrem să stea la el acolo la noi sunt destui oameni competenți preoți deștepți așa k eu spun Nu

  13. # 8 noiembrie 2017 at 22:36

    Dracu l a invitat???

  14. # 9 noiembrie 2017 at 5:21

    Si cine sunt membrii acestei Academii din Romania ….nu române.

  15. gheorghe
    # 9 noiembrie 2017 at 9:49

    Cred ca pentru scrisoare de iubire fata de degenera5tii sexuali s-au hotarat ateii de la Academie sa=l alature pe eretic!
    Pot sa-si zica Academia luciferiana ca s-au adunata destui anti-crestini acolo.
    RUSINE!
    Maine -poimaine o sa-l puneti pe-un imam, pe satanicul Dalai – talalau cum ii mai zice… si cine stie? puneti o poza de- mumiei Lenin pe perete – „membru etern”…
    Daca este academia ROMANA ce cauta strainii???
    Ce a adus bun Romaniei?
    Ce a recunoscut din crimele papistase impotriva neamului nostru????

  16. # 9 noiembrie 2017 at 11:28

    O arvuna de iad !!!

  17. acelas
    # 9 noiembrie 2017 at 19:51

    la cati masoni sunt in Academia asta, propunerea si acceptarea au venit cat ai zice peste

  18. timisorean1
    # 10 noiembrie 2017 at 0:06

    De ce doar Vechiul Testament?