Președintele ucrainean Volodimirr Zelensky a solicitat Statelor Unite mai multe sisteme de apărare antiaeriană Patriot dar Trump a respins implicit cererea, afirmând că „nu pornești un război împotriva cuiva de 20 de ori mai puternic și apoi speri că cineva îți va da rachete”. În replică, Zelensky a reiterat disponibilitatea Ucrainei de a achiziționa armament american în valoare de până la 50 de miliarde de dolari, considerând aceste sisteme o investiție în securitate, scrie RBC Ucraina.
Președintele SUA, Donald Trump, a acuzat practic Ucraina că a început războiul împotriva Federației Ruse, potrivit declarațiilor sale din cadrul unei conferințe de presă susținute în timpul unei întâlniri cu președintele El Salvadorului, Nayib Bukele.
Unul dintre jurnaliști l-a întrebat pe Trump dacă a discutat cu președintele ucrainean Volodîmîr Zelenski despre solicitarea acestuia de a achiziționa mai multe baterii de rachete Patriot.
„Oh, nu știu. El vrea mereu să cumpere rachete, știți. E împotriva… Ascultă, când începi un război, trebuie să știi că poți câștiga războiul, nu? Nu începi un război împotriva cuiva de 20 de ori mai mare decât tine și apoi speri că o să-ți dea cineva niște rachete,” a declarat Trump.
Prin această afirmație, Trump a sugerat în mod clar că Ucraina ar fi declanșat conflictul. În același timp, președintele american a menționat că SUA au furnizat deja arme Ucrainei, amintind de livrarea a 37 de lansatoare Javelin și peste 200 de rachete aferente, la sfârșitul anului 2017.
Potrivit lui Trump, acest armament a permis Ucrainei să câștige „prima mare bătălie de tancuri” din acea perioadă.
Ucraina este pregătită să achiziționeze sisteme Patriot
Președintele Zelenski a declarat recent că Ucraina este capabilă să producă propriile sisteme de apărare antiaeriană pentru a-și proteja teritoriul de teroarea rusă. În opinia sa, Statele Unite ar trebui să accelereze producția de sisteme de apărare și de rachete aferente.
„În Ucraina putem asigura o astfel de producție și avem nevoie de deciziile politice corespunzătoare. Localizarea producției și obținerea licențelor necesare nu ar ajuta doar Ucraina, ci și pe toți partenerii care își doresc securitate, nu război,” a declarat Zelenski.
Ulterior, el a precizat că Ucraina este pregătită să cumpere sisteme de apărare antiaeriană și alte arme din SUA în valoare de 30 sau chiar 50 de miliarde de dolari, considerând aceste echipamente drept un fel de garanție de securitate.
Astăzi, Zelenski a anunțat că Ucraina este gata să achiziționeze zece sisteme Patriot din Statele Unite sau să obțină licențele necesare pentru producția acestora.
Sfârșitul războiului? „Facem progrese”
Nu este prima dată când Donald Trump îl consideră pe Volodîmîr Zelenski responsabil pentru războiul cu Rusia, deși Rusia a invadat Ucraina în februarie 2022. Ulterior, Trump s-a corectat, menționând responsabilitatea președintelui rus Vladimir Putin, dar și, în opinia sa, a fostului președinte democrat Joe Biden, scrie Ouest France
„Au murit milioane de oameni din cauza a trei persoane. Să spunem că Putin e primul. Dar și Biden, care nu avea nicio idee despre ce face, e al doilea, și Zelenski,” a declarat Trump, reluând ideea că acest război nu ar fi trebuit să izbucnească niciodată. „Tot ce pot face este să încerc să-l opresc. Vreau să pun capăt vărsării de sânge și cred că facem progrese în această direcție,” a mai spus Trump, adăugând că se așteaptă „în curând la propuneri bune”.
Trump între amenințări și concesii: „constructiv” pe tema mineralelor
În paralel, negocierile dintre Ucraina și Statele Unite pentru un acord privind exploatarea resurselor minerale strategice din Ucraina continuă într-un climat „constructiv”, potrivit unei surse apropiate discuțiilor, citată luni de AFP. Potrivit acesteia, ultima întâlnire, desfășurată vineri, 11 aprilie, a fost „una tehnică, axată în principal pe chestiuni juridice”, fără a aborda însă garanțiile de securitate solicitate de Kiev.
Ucraina a primit la sfârșitul lunii martie o nouă variantă a acordului privind mineralele, variantă descrisă de mai multe publicații și parlamentari ucraineni ca fiind extrem de dezavantajoasă pentru Kiev. Semnarea unui prim acord-cadru a eșuat în februarie, după un schimb dur de replici între cei doi președinți la Casa Albă. La 30 martie, Donald Trump l-a avertizat pe Volodîmîr Zelenski că va avea „probleme mari” dacă va respinge documentul. Președintele american cere semnarea acestui acord ca formă de compensație pentru sprijinul militar și economic oferit Ucrainei de administrația Biden de la începutul invaziei ruse, în urmă cu trei ani. La rândul său, Kievul insistă asupra necesității includerii unor garanții de securitate americane în acord, pentru a preveni o eventuală viitoare agresiune rusă.
Precizare
si pentru romani si pentru Domnul Putin,Rusia si armata rusa.Lucrurile care le descriu mai jos le stiu de 12 ani si numai unul ca mine cu Dumnezeu stiu ce s-a intamplat.In legatura cu evenimentele curente din Ukraina precum si teama multor romani de eventuale incorporari adresez un cuvant incurajator tuturor romanilor:nu e cazul sa va temeti.Nu sunt acum cele pentru incorporare iar pentru ca sa fiti siguri de aceasta fiti pe faza cu chestiunea Poloniei vizavi de razboiul din Ukraina.Acordati toata atentia a ce va face Polonia acolo.Pentru linistire:cand veti vedea intregul front Estic al Ukrainei mutandu-se pe teritoriul Poloniei si cand veti vedea clar,negru-pe-alb ca Polonia a inceput pe teritoriul ei razboiul cu Rusia de abia atunci se vor face incorporari totale in tara noastra.Pana atunci nu e motiv de ingrijorare si traiti viata normal.Cand veti vedea razboi Polonia-Rusia de abia atunci puteti vedea incorporarea in fata ochilor.Romania nu e in pragul niciunui razboi acum si nu ascultati stirile cu iminenta razboiului pe teritoriul Romaniei acum pentru ca rad si curcile de troc.Scopul acestor stiri este sa va dezechilibreze emotional stiut fiind ca un popor dezechilibrat emotional e usor de distrus.
Calendarul evenimentelor va fi cel de mai jos si pe o durata de un an si jumatate dupa cum apreciez:
Postarea de mai jos am realizat-o pe data de 5 decembrie 2021.
Si am vazut totul.
Trupele germane intrand pe intreg teritoriul tarii noastre cand frunzele incepeau sa cada de toamna.Soldatii germani strigau cu jigniri:”imbarcarea in trenuri si in camioane!”Toata populatia tarii apta de munca a fost dusa in lagarele din Arad si Timis pt barbati si Caransebes,Salonta pt femei.
Germania incepuse sa poarte iarasi razboi cu Rusia dar pe toata latura nordica a intregului continent european.Germania nu lupta de una singura ci cu tari NATO aliate:Olanda,Belgia,Norvegia,Suedia,Danemarca,Finlanda,Islanda,Polonia si Ukraina.Romania va fi tara neutra.Teatrul de razboi nordic european va fi preponderent in Ukraina,latura nordica a tarii noastre si in Polonia.Am vazut ca Rusia va folosi doar armamentul greu de divizie terestru fara rachete de niciun fel ci tancuri ,tunuri,mitraliere si artileria grea si bombardamente din avioane fara bombe nucleare ,cu hidrogen sau de distrugere in masa ci bombardament clasic.Am vazut ca dupa ce a trecut o vara dominata de seceta si greve masive ,la venirea toamnei a inceput razboiul nordic.In primele doua luni de razboi doar cu armament greu purtat de toate partile implicate,Polonia a fost rasa de catre Rusia,teatrul de lupta ruso-european devenind mai vast cuprinzand teritoriul golit al Poloniei,Ukraina pana in Slovacia si pe o iarna cu ceva frig dar total fara zapada.Am vazut ca razboiul a inceput brusc iar nemtii ne-au luat pe toti din pat cu injuraturi si amenintari dar fara loviri ori impuscari. Am vazut ca vara anterioara acestui razboi a fost secetoasa,fara mare productie agricola si cu productie economica zero dar toata populatia mergea pe strazi la greve.Iarna cu razboiul nordic a trecut.Ukraina a fost ocupata de rusi toata de la un capat la altul si intampinati cu euforie generala din partea ukrainenilor.Am vazut pretutindeni pe teritoriul tarii noastre ca la inceputul lunii iunie cand rusii au iesit victoriosi in Ukraina si in tot Nordul Europei pt ca tot Nordul inclusiv Germania au fost rase de pe harta de catre rusi ,romanii erau plini de entuziasm si era veselie mare si in lagare si in toate casele romanilor pt ca acasa au ramas batranii si copiii,doar cine a murit in mod obisnuit in acea iarna,aceia au murit fie batrani fie copii si bolnavi.Sincer nu am vazut niciun cutremur pe teritoriul Romaniei sau distrugeri de pe urma vreunui razboi sau bombe cazute la intamplare sau cutremur.Nimic din toate acestea la noi.Am vazut ca la 10 iunie tot mai eram in lagare cand au venit rusii bucurosi si ne-au eliberat din lagare dar,cand sa plecam fiecare liber acasa,a venit o ploaie continua timp de 3 zile.Inundatiile in tot Vestul tarii au fost asa de mari ca in orase si comune apa avea 10 metri iar pe
alocuri 6 metri si au murit inecati3/4 din populatia proaspat eliberata.Am mai vazut ca in lagare toti stateam cate 20 in camere ,nu se muncea nimic,nu era nimeni fortat la cipuire sau vaxxinare dar cei care refuzau erau reperati de gardieni si colegi si tratati ca atare.In lagare nimeni nu era imbracat in zeghe ci cu hainele de acasa.Cine a scapat la inundatii au ajuns toti acasa.Am vazut ca guvern si Parlament si presedinte nu mai era pt ca i-au executat rusii in aplauzele si euforia poporului dupa care rusii au preluat conducerea tarii si au inceput sa imparta alimente cam expirate dar ne-otravite si apa cam urat mirositoare la oamenii blegiti,anemiati si morti danemiratAm vazut ca oamenii stateau cu mainile intinse la camioanele rusesti si strigau disperati dupa mancare.Multe camioane se rasturnau de imbulzeala multimilor dar la camioanele americane si NATO nu se ducea nimeni decat cei care vroiau sa moara pt ca am vazut ca toti vorbeau si se fereau de acele camioane pt ca totul era otravit si apa frumoasa la vedere si mancarea proaspata si bine ambalata.Am vazut ca toata tara era impanzita ochi numai de trupe din toate natiile si limbile.Am vazut ca atunci cand au venit rusii sa ne elibereze,au venit in coloane uriase de zeci de km. de blindate verde inchis la culoare spargand granita nordica din judetele Bistrita si Suceava si se deplasau constant si fara oprire cu viteza de 35 km./h. si nu faceau niciun rau nimanui.Se deplasau in tacere spre centrul tarii fara oprire,apoi s-au indreptat spre Vest ,au eliberat detinutii din Vest si si-au continuat drumul pana la Roma o parte,pana in Berlin o parte si pana la Lisabona cealalta parte.
Traiti linistiti in pace.
Autorul.
Vazand astazi stirea de mai jos a lui Dan Toma mi se face pielea de gaina comparand textul de mai sus cu stirea de mai jos la gandul ca lucrurile chiar prind contur.
https://vm.tiktok.com/ZNdFfFxWG/
Retrageti-va banii din conturi pentru siguranta voastra personala,familiala.
Este adevarat ce spune.
https://vm.tiktok.com/ZNdFfg8cs/