HRISTOS SE NAȘTE! Crăciun fericit, frații noștri dragi!

Dec 24, 2017 7578 37 http://bit.ly/2H8cunM
2975

Foto: https://graiulortodox.wordpress.com/2016/12/23/icoana-nasterii-domnului-de-vassilios-papavassiliou/

Matei 1:18-25

 Iar naşterea lui Iisus Hristos aşa a fost: Maria, mama Lui, fiind logodită cu Iosif, fără să fi fost ei înainte împreună, s-a aflat având în pântece de la Duhul Sfânt. Iosif, logodnicul ei, drept fiind şi nevrând s-o vădească, a voit s-o lase în ascuns.

Şi cugetând el acestea, iată îngerul Domnului i s-a arătat în vis, grăind: Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta, că ce s-a zămislit într-însa este de la Duhul Sfânt. Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui Iisus căci El va mântui poporul Său de păcatele lor.

Acestea toate s-au făcut ca să se împlinească ceea ce s-a zis de Domnul prin proorocul care zice: “Iată, Fecioara va avea în pântece şi va naşte Fiu şi vor chema numele lui Emanuel, care se tâlcuieşte: Cu noi este Dumnezeu.” Şi deşteptându-se din somn, Iosif a făcut aşa precum i-a poruncit îngerul Domnului şi a luat la el pe logodnica sa.

Şi fără să fi cunoscut-o pe ea Iosif, Maria a născut pe Fiul său Cel Unul-Născut, Căruia I-a pus numele Iisus.

Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO necesită mult timp, foarte multă muncă, dar și bani. Veniturile obținute din publicitate sunt însa cu mult sub așteptările noastre inițiale. Chiar dacă portalul are mulți cititori, totuși, sunt foarte puțini care găsesc în produsele promovate prin reclame ceva să-i intereseze… și să dea click pe ele. Pe de altă parte, jurnalismul nu poate fi independent dacă este finanțat de vreun mogul sau organizație.

Pentru a fi independent, acesta trebuie să se bazeze strict pe cititorii săi mulți, care să sprijine fiecare cât poate această lucrare. Ca atare, de bază rămân tot clasicele conturi bancare sau varianta PayPal. Fără sprijinul vostru acest portal nu-și va mai putea continua activitatea.

Mulțumim celor care ne-au ajutat până acum!

Ne mai puteți sprijini și în alte modalități! Click pentru detalii.
cuvinte cheie:
articole asemănătoare
37 Comentarii la “HRISTOS SE NAȘTE! Crăciun fericit, frații noștri dragi!”
Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor revine exclusiv comentatorilor.
  1. unu
    # 24 decembrie 2017 at 18:47

    Domnul Hristos și Maica Precurata sa va binecuvanteze!

  2. guti flo
    # 24 decembrie 2017 at 19:25

    Stiu ca au mai fost unele divergente cu uni dintre cititori….celor care le-am gresit, ii rog sa ma ierte!
    Celor din redactie le doresc ca Dumnezeu sa la daruiasca tot ce este mai frumos….la fel si pt toti cititori !
    Craciun fericit!

  3. # 24 decembrie 2017 at 19:56

    MULTUMIM SARBATORI FERICITE TUTUROR CRESTINILOR

  4. blue
    # 24 decembrie 2017 at 20:08

    Sărbătoarea Nașterii Domnului să vă aducă gânduri binecuvântate și fapte bune. Sănătate și bucurii pentru toți!

  5. Hilohi Bogdan
    # 24 decembrie 2017 at 21:05

    Pe rănitul de moarte nu-l mai cerți că nu a ținut regim de sare…credința e la un nivel atât de scăzut încât problemele acestea (calendar,dogmă ,sinod) nu pot fi receptate de o populație cu lipsuri grave de credință. Oamenii trebuie atrași prin exemplu de trăire și fapte bune nu certați pentru ce,deocamdată, nu pot intelege.Va veni și timpul acestor probleme fine și importante.

  6. Bubu crmea
    # 24 decembrie 2017 at 21:10

    Domnule „X” cu multa ingaduinta si cu multa dragoste va uram „LA MULTI ANI”.Poate veti cunoaste ortodoxia intr un mod inedit.Tot ce e posibil.Mai degraba se vor converti la ortodoxie cei pe stil vechi,decat pomenitorii sau ecumenistii, va spunem,care au cale fara intoarcere..de mult discernamant e nevoie.e mai importanta ortodoxia acum decat asceza si decat ascultarea(acum)pt a nu avea confuzie.

  7. Bubu crmean
    # 24 decembrie 2017 at 21:11

    Domnule „X” cu multa ingaduinta si cu multa dragoste va uram „LA MULTI ANI”.Poate veti cunoaste ortodoxia intr un mod inedit.Tot ce e posibil.Mai degraba se vor converti la ortodoxie cei pe stil vechi,decat pomenitorii sau ecumenistii, va spunem,care au cale fara intoarcere..de mult discernamant e nevoie.e mai importanta ortodoxia acum decat asceza si decat ascultarea(acum)pt a nu avea confuzie.

  8. Revnic Robert-Nick
    # 24 decembrie 2017 at 21:24

    Crăciun fericit și un an nou plin de realizări!

    Sper ca semințele aruncate de tine prin acest portal să dea rod din belșug – să nască întrebări, să clarifice nedumeriri și să formeze stâlpi adevărați ai Ortodoxiei care păstrează învățătura Sfintei Scripturi și a Sfinților Părinți!

  9. Oana
    # 24 decembrie 2017 at 21:26

    Craciun fericit!!!

  10. Morosanu
    # 24 decembrie 2017 at 21:46

    Craciun fericit la toti romanii din tara si cei din diaspora.
    La multi ani cu sanatate !

  11. Alexandru TM
    # 24 decembrie 2017 at 22:12

    Doamne ajuta,

    Si mantuire , atat pe stil nou cat si pe vechi.

    Mantuire

  12. alexandru
    # 24 decembrie 2017 at 23:42

    Fie ca nasterea Domnului sa va aduca bucurie alaturi de cei dragi ,sanatate ,pace sufleteasca si mantuire!

  13. Ionut
    # 24 decembrie 2017 at 23:54

    Craciun fericit!!!
    Doamne, ajuta!

  14. Mirela
    # 24 decembrie 2017 at 23:58

    Crăciun cu pace și bucurie, spre nădejdea mântuirii, tuturor fraților și surorilor care iubesc ortodoxia nepângărită de noul veac!

    • Adrian
      # 27 decembrie 2017 at 10:48

      Dragă Doamnă Mirela să vă ţină Bunul Dumnezeu sănătoasă şi la trup şi la suflet că mult mai sunteţi de folos prin trezvia dvs., pentru noi cei mai slabi în credinţă !
      Din toată inima, vă doresc, La mulţi ani !

      https://www.youtube.com/watch?v=951JKs7_LJY

  15. Mihai
    # 25 decembrie 2017 at 0:11

    Craciun Fericit!

  16. # 25 decembrie 2017 at 1:01

    CRACIUN FERICIT !!!!!!!!!

  17. marinela
    # 25 decembrie 2017 at 1:03

    Nasterea Domnului sa va aduca tuturor,pace in suflete si bucurii duhovnicesti cit cuprinde.Hristos s-a nascut ,Slaviti-L!

  18. Radu Dacia
    # 25 decembrie 2017 at 1:08

    Dumnezeu-Omul Iisus Hristos să vă trăiască în inimi și vă mântuiască sufletele!

  19. marinela
    # 25 decembrie 2017 at 1:11

    Multa sanatate si spor la scris ,harnicului grup de albinute al acestui Portal,care ne umple inima de bucurie la citirea fiecarui reportaj,stire,editorial,scrise cu osteneala si dragoste pt noi cititorii acestui site.Fiti binecuvintati fratilor!

  20. # 25 decembrie 2017 at 8:49

    Crăciun cu bucurie!

  21. Unu din Moldova
    # 25 decembrie 2017 at 10:38

    Sărbători fericite domnilor și doamnelor admini și cititorilor acestui portal ; Dumnezeu sa va binecuvânteze

  22. isa
    # 25 decembrie 2017 at 10:49

    Craciun fericit si la multi ani!

  23. MIRCEA
    # 25 decembrie 2017 at 11:16

    fac apel la voi,dati report acestor pagini anti-crestine care arunca cu blasfemii in MANTUITORUL.SA LE INCHIDA PAGINILE,
    Dupa cum vad cei de la facebook sunt atei si nu au luat nici o masura desi am raportat aceste pagini
    mai multe reporturi mai multe sanse de reusita
    https://www.facebook.com/ducatul/
    https://www.facebook.com/neorationalism/

  24. VioletaB
    # 25 decembrie 2017 at 11:22

    Craciun fericit tuturor fratilor si surorilor care tin dreapta credinta ortodoxa.

    Fie ca Nasterea Mantuitorului nostru Iisus Hristos sa ne aduca multa liniste, pace si bucurie sufleteasca in case si in inimi!

  25. Tanase Gheorghe
    # 25 decembrie 2017 at 15:50

    Craciun fericit si mantuire!

  26. Coprie
    # 25 decembrie 2017 at 23:28

    Nasterea Domnului sa va mantuiasca!

Trackbacks/Pingbacks
  1. HRISTOS SE NAȘTE! Crăciun fericit, frații noștri dragi! - † APOLOGETICUM: Ortodoxie, neam şi ţară - 24 decembrie 2017

    […] Tweet | OrtodoxINFO […]