[VIDEO] PRIGOANĂ și în episcopia Maramureșului și Sătmarului: episcopul Iustin Sigheteanul vrea CATERISIREA a doi preoți ce au întrerupt pomenirea

Oct 7, 2017 28415 22 goo.gl/5q6e5L

Duminică, 1 octombrie 2017, la Lunca Potăului, jud. Satu Mare, unde episcopul Iustin Sigheteanul, numit Dioclețian de Maramureș, a fost huiduit de oameni, pentru că are intenția de a-i caterisi pe preoții Emanuel Oros, din parohia Mesteacăn și Popa Daniel, din parohia Aliceni, acuzându-i de ”neascultare și nesupunere față de Biserică”. Preoții în cauză, au întrerupt pomenirea episcopului Iustin Sigheteanul, în urmă cu un an, pentru ca acesta a semnat la București, în cadrul Sinodului BOR, în luna octombrie, documentele impuse la Sinodul tâlhăresc din Creta, iunie 2016.

Jurnalismul independent al portalului OrtodoxINFO necesită mult timp, foarte multă muncă, dar și bani. Veniturile obținute din publicitate sunt însa cu mult sub așteptările noastre inițiale. Chiar dacă portalul are mulți cititori, totuși, sunt foarte puțini care găsesc în produsele promovate prin reclame ceva să-i intereseze… și să dea click pe ele. Pe de altă parte, jurnalismul nu poate fi independent dacă este finanțat de vreun mogul sau organizație.

Pentru a fi independent, acesta trebuie să se bazeze strict pe cititorii săi mulți, care să sprijine fiecare cât poate această lucrare. Ca atare, de bază rămân tot clasicele conturi bancare sau varianta PayPal. Fără sprijinul vostru acest portal nu-și va mai putea continua activitatea.

Ne mai puteți sprijini și în alte modalități! Click pentru detalii.
Categorii:
articole asemănătoare
22 Comentarii la “[VIDEO] PRIGOANĂ și în episcopia Maramureșului și Sătmarului: episcopul Iustin Sigheteanul vrea CATERISIREA a doi preoți ce au întrerupt pomenirea”
Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor revine exclusiv comentatorilor.
  1. Andrei
    # 7 octombrie 2017 at 2:58

    Pentru noi acesta nu mai este Iustin Sigheatenul, Episcopul Maramuresului si Satmarului. Mai nou este numit Diocletian de Maramures.
    As vrea sa va trimit cateva poze pe email sa vedeti cu ce se ocupa

    • redactor
      # 7 octombrie 2017 at 18:22

      [email protected]

    • Mircea Suta
      # 9 octombrie 2017 at 0:26

      Sunt si eu trup si suflet alaturi dr cei doi preoti care au intrerupt pomenirea ereticului si astfel au ramas cu Hristos ! Vrednici sunt !!!

  2. Ioana
    # 7 octombrie 2017 at 3:00

    Suntem alaturi de cei doi Parinti. Dumnezeu sa ii intareasca.

  3. # 7 octombrie 2017 at 3:39

    Cinste Preotilor care au incetat pomenirea conducerii eretice a BOR Fericiti cei prigoniti pentru Dreptate, caci a lor este Imparatia Cerurilor ! Vrednici sunt !

  4. Morosanu
    # 7 octombrie 2017 at 5:02

    Parintele Iustinian Chira impotriva sinodului din Creta:
    https://www.youtube.com/watch?v=Nl8B2C8iNU0

  5. # 7 octombrie 2017 at 6:17

    AXIOS!!!!!!!!!!

  6. # 7 octombrie 2017 at 7:16

    Normal ca vrea….Cred ca e complexat ca în materie de canoane și credința cei doi îl baga în buzunar pe Iustin…metaforic vorbind…Și spun ăsta deoarece acest om dacă ar avea bazele ortodoxiei sănătoase. …i.ar felicita și și. Ar cere iertare. …Nu ar încerca prin toate mijloacele caterisirea lor

  7. # 7 octombrie 2017 at 8:15

    Cand sant hirotoniti Episcopi nu se ştie ce le spune dracul la ureche.

    Inaltul Episcop Bartolomeu Anania.

  8. nela
    # 7 octombrie 2017 at 10:02

    Vrednici crestini Maramureseni ! Domnul sa va intareasca sa marturisiti adevarul , pana la sfarsit .

  9. Raluca
    # 7 octombrie 2017 at 10:21

    Horror!
    Chiar era nevoie de atâta poliție? De cine le era frică? Din filmare s-a văzut că erau niște bieți creștini de la țară, și multe femei și copii. Reprezentau aceștia o amenințare, sau adevărul îi deranjează? Dar de adevăr nu te aperi cu poliția!

  10. Nicoleta
    # 7 octombrie 2017 at 11:12

    Aceștia sânt soldații Tăi, Doamne! Mireni și slujitori ai Sfântului Altar. Slavă Ție, Doamne! Slavă Ție!

  11. Tanase Gheorghe
    # 7 octombrie 2017 at 11:26

    Vrednici sunt crestinii Ortodocsi din Maramures.Cinste lor pentru marturisirea lor.

    • Maria
      # 7 octombrie 2017 at 11:46

      RUSINE IUSTINE iti trebuie politisti sa te apere, noua nu ne trebuie ca noi o avem pe Maica Domnului si Sf Arhangheli. Fratilor nu va intrebati de ce fuge Iustin de popor?!? Daca ar umbla cu dreptate nu ar avea pt ce sa fuga..si imi pare rau dar nu pot sa-l numesc episcop ca nu e vrednic. Episcopi erau Sf Nicolae, Sf Nectarie…care au aparat Ortodoxia nu au tradat.

      • Adi
        # 8 octombrie 2017 at 10:48

        Asa e, nu avem nici un episcop vrednic dar asta e pentru ca poporul e atat de decazut incat nu merita ceva mai bun. Cititi dovada: „In Thebaida,era faradelege si se faceau multe lucruri spurcate si necuvenite; acolo,un om din popor,fiind ruinat dintr’odata si avand o falsa pocainta,a plecat,s’a Cälugärit si a imbracat Schima’Monahalä.Dar din faptele sale rele nu a incetat.S’a intamplat cä Episcopul Cetätii a murit si Ingerul Domnului s’a aratat unui barbat Sfant zicand: Mergi si pregateste cetatea ca sa il Hirotoneasca’Episcop pe cutare om din popor,(adica pe acela care se Calugarise cu falsa pocainta..). Si s’a dus deci si a facut cele poruncite lui.Si fiind Hirotonit astfel,omul acela din popor a inceput sa se inalte cu mintea si sa se mandreasca,si a venit Ingerul’Domnului si i’a zis: „Pentru ce te mandresti si te falesti?Cu adevarat nu ca unul vrednic de Preotie ai devenit Episcop,ci fiindca cetatea aceasta este vrednica de un asemenea Episcop..”. =Sf.Anastasie’Sinaitul=” Doamne ajuta!

  12. STOP RFID (Viorel Ghica)
    # 7 octombrie 2017 at 11:47

    „Iluzia aceasta va fi atât de mare, atât de vasta incat va scăpa percepţiei lor. Cei care o vor vedea, vor fi vazuti ca nebuni”.

    https://www.youtube.com/watch?v=PTE5r16qhOM

  13. # 7 octombrie 2017 at 12:14

    Vrednici sant! Le ajuta Dumnezeu…fara frica …Domnul e biruitorul Iadului

  14. # 7 octombrie 2017 at 12:39

    Cinste lor că nu mai stau cu ochii în opinci de frica preafericiților

  15. anastasia
    # 7 octombrie 2017 at 13:38

    Ma bucur mult pentru aceasta marturisire,Dumnezeu sa ii intareasca si pe Parinti dar si pe credinciosi,nu e usor sa te lupti cu sistemul.

    Va multumim ortodox info ca ne anunati mereu cu tot ce se intampla.
    Va iubim pe toti.

  16. Coprie
    # 7 octombrie 2017 at 21:36

    Mă bucur tare pentru mărturisirea acestora! Slavă Lui Dumnezeu!

  17. Maria
    # 8 octombrie 2017 at 8:10

    Iustine, te-ai uitat vreodata in sus?! Ca deasupra ta e Dumnezeu. De ce te crezi stapan pe acest pamant?! De minti poporul cu vorbe frumoase de „iubire” cand se vede clar ca insuti tu nu cunosti ce e iubirea. De ce nu spui oamenilor de ce ii urasti atat de mult pe acesti doi preoti? Iti stau in coasta asai? Sa nu te crezi mai presus ca unde ai ajuns, ai ajuns din mila Domnului. Tot la fel ca noi esti o apa si un pamant.