5:16 am - duminică, 24 septembrie, 2017

SPANIOLII REEDUCAȚI: În februarie au ieșit 160 000 în stradă să ceară PRIMIREA urgentă a refugiaților. ACUM își plâng morții și răniții! Să luăm aminte!

Aug 18, 2017 46435 vizualizări 15 comentarii goo.gl/GaMxbN
Protest urias la Barcelona: 160.000 de spanioli au iesit in strada pentru a cere primirea urgenta a refugiatilor
Foto: Facebook / captura Spanish Revolution
Dar iată ce au cerut acum 4 luni în urmă:
Aproximativ 160.000 de oameni au iesit pe strazile Barcelonei, sambata, conform estimarilor politiei, pentru a cere Guvernului sa-si respecte promisiunile si sa primeasca mai multi refugiati si mai repede.

Spaniolii considera ca refugiatii nu reprezinta niciun pericol, insa vietile acestora sunt amenintate, asa ca au iesit in strada pentru a cere autoritatilor sa respecte cota impusa de Comisia Europeana in 2015, scrie Le Soir.

In total, Spania s-a angajat sa primeasca 17.680 de refugiati, insa pana acum primirea acestora s-a desfasurat cu mare greutate, provocand nemultumirea catalanilor, care sustin ca vor primi bucurosi cat mai multi refugiati care fug din calea razboaielor.

Primarul de stanga al Barcelonei, Ada Colau, i-a incurajat pe locuitori sa „umple strazile” orasului, al doilea ca marime din Spania, pentru acest mars al solidaritatii cu refugiatii, desfasurat sub sloganul „Vrem sa-i primim!” (Volem acollir, in catalana – n.red.).

„Tocmai am asistat la Barcelona la un miting unde au participat 160.000 de persoane care au cerut primirea refugiatilor aici si ocrotirea lor. Sloganele erau indreptate impotriva rasismului si a politicii guvernului spaniol. Am ramas impresionat de numarul mare de copii care au participat, adusi fiind de parinti sau de organizatiile de tineret. Am primit o dovada a democratiei pure, care aici pare sa functioneze: cine isi cunoaste drepturile, se lupta pentru ele indiferent de varsta, rasa si loc”, spune judecatorul Cristi Danilet, care s-a aflat la Barcelona in timpul protestelor si a postat pe pagina sa de Facebook imagini de la manifestatie.

Asi esta hoy Barcelona!!! Por la acogida de refugiados. #volemacollir pic.twitter.com/MECYnOB6Q3– Jordi Evole (@jordievole) February 18, 2017
Vă rugăm să ne sprijiniți! Ajutorul dvs. va fi pentru continuitatea acestui portal. Click pentru detalii.
Categorii:
articole asemănătoare


15 Comentarii la “SPANIOLII REEDUCAȚI: În februarie au ieșit 160 000 în stradă să ceară PRIMIREA urgentă a refugiaților. ACUM își plâng morții și răniții! Să luăm aminte!”
Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor revine exclusiv comentatorilor.
  1. # 18 august 2017 at 19:25

    Si daca erau majoritatea musulmani si comunisti?

  2. Unul
    # 18 august 2017 at 19:25

    Au cerut refugiati/musulmani. Acum au.

  3. # 18 august 2017 at 20:26

    DACA AU CERUT ATUNCI ISI MERITA SOARTA

    • # 18 august 2017 at 21:29

      De ce ii bagi pe toți în aceeași oală?Nici un om nu merita sa moara în chinuri și sa fie ucis fara să și ia ramas bun de la familie…De ce nu mă mir?Mentalitatea asta o aveți toți ăștia care vă lăsați manipulați când citiți o știre(in cazul asta ,stirea e adevărata).Toți vă grăbiți să acuzați și să condamnați oameni nevinovați.Cum te simțeai daca tu erai mama/sora/mătușa unei victime a atentatului .Mai postai comentariul asta?Daca te tii creștină nu faci asemenea afirmatii…Sau crezi in Dumnezeu doar când mergi la biserica sau când ai nevoie de el?

      • Magda
        # 19 august 2017 at 17:15

        Fără supărare, are dreptate!
        Păi, cine te-a PUS să-ți ceri osândă băgându-ți lupul în staulul oilor?
        Cum poți să ceri să-ți vină PĂGÂNI în propria-ți casă, țară?!
        Decât dacă ești creștin/ă de Duminică sau când ai nevoie de El…ca să te citez!

    • # 18 august 2017 at 22:09

      Nu toți musulmanii sunt criminali.

    • # 19 august 2017 at 2:11

      Elena Gaidaenco nu toți reușesc sa fie criminali 🙂 majoritatea sunt aspiranti

    • # 19 august 2017 at 5:16

      Radu Lupșan m-ai inteles gresit , ceea ce eu am vrut sa spun este ca in loc sa iasa in strada si sa se impotriveasca sa vina refugiatii, ei i-au invitat la ei in tara. Ce au crezut ca vor face musulmanii in Spania, ce cred romanii care stau linistiti in casele lor ca vor face musulmanii in Romania?????

    • # 19 august 2017 at 5:23

      Radu Lupșan ca si informatie: eu si cei 2 copii ai mei suntem victime ale musulmanilor din 2012, si nu stiu cum sa-ti spun dar nu am primit nici un sprijin de la nimeni, nici de la oamenii pe care ii cunosc, nici de la autoritati, iar daca este sa vorbim despre musulmani sa stii ca ii cunosc mai bine decat multa lume pentru ca am trait cu ei si stiu ce sunt in stare si tocmai nepasarea asta ma doare cand vad ca nimeni nu iese in strada nicaieri in Europa impotriva lor, normal ar fi fost ca in Spania acum sa fie in strada milioane de spanioli care sa protesteze impotriva musulmanilor teroristi. Ai vazut pe cineva pe strada ??? Sunt goale strazile si nu asta este atitudinea care se impune in astfel de situatii

    • # 19 august 2017 at 5:28

      Radu Lupșan in ceea ce priveste credinta mea in Dumnezeu sa sti ca nu poti judeca pe nimeni fara sa fi judecat, majoritatea sar in sus cand e vorba de credinta dar in biserici nu-i vezi niciodata, eu merg chiar foarte des

  4. Gabriel
    # 18 august 2017 at 21:25

    Noi nu cerem, dar ni-i baga pe gât iohannis si guvernantii. Trebuie sa ne opunem la maxim!

  5. # 19 august 2017 at 1:46

    Adevărul hmm ,adevărat este ca mulţi dintre ei nutresc dorinţa aceasta de aşi impune felul lor de trai ,dar până la realizarea acestei acţiuni se fac frate şi cu dracul iar după aceea îşi dau în petic….am avut colegi şi vecini musulmanii…

  6. # 19 august 2017 at 5:33

    daca 160 000 au iesit in strada sa-i invite pe musulmanii teroristi, de ce nu a iesit nimeni in strada sa se opuna acestei invitatii? de ce s-au multumit sa stea in case si sa se uite cum le este invadata tara? de ce acum cand in Romania se anunta ca vin 500 000 de musulmani nu iese nimeni in strada? ce asteapta si romanii sa vina musulmanii sa le faca bine???