12:21 am - sâmbătă, 23 septembrie, 2017

Pentru că rămân ferme pe poziţii, cele 13 maici antiecumeniste din Văratec sunt evacuate în miez de iarnă

Ian 26, 2017 38632 vizualizări 39 comentarii goo.gl/kYarFA
de Mihai-Silviu Chirilă

Azi, 26 ianuarie, în jurul orelor  11.00, la Mănăstirea Văratec  din judeţul Neamţ a avut loc consiliul duhovnicesc prilejuit de atitudinea grupului de 13 maici care au întrerupt, în urmă cu câteva luni, comuniunea cu ierarhul părtaş la erezia din Creta.

La consiliu au participat maica stareţă a mănăstirii, trei preoţi, 20 de consiliere şi cele 13 măicuţe ortodoxe, care au refuzat comuniunea cu episcopul părtaş la erezie.

Maicile au fost informate că li s-a acordat timp suficient “pentru a-şi reveni din rătăcirea lor”, că procedează foarte greşit că nu fac ascultare, că ascultarea în mănăstire este necondiţionată şi că pe ele nu trebuie să le intereseze ce a semnat episcopul în Creta, ci plângerea păcatelor proprii etc.

La aceste acuzaţii, maicile au răspuns cu cugetarea patristică potrivit căreia ascultarea se face până la păcat, mai ales până la erezie. Ignorând acest adevăr fundamental, conducerea mănăstirii le-a pus în vedere că au încălcat, prin atitudinea lor, toate regulamentele monahale, în ciuda faptului că acele regulamente sunt făcute pentru a fi urmate în condiţiile în care vieţuirea în mănăstire se face în duh ortodox, netulburat de erezie în vreun fel.

Întrebate dacă nu cumva s-au răzgândit, toate cele treisprezece maici au răspuns că poziţia lor rămâne cea cunoscută, că ele nu doresc să aibă nicio părtăşie cu erezia din Creta şi cu cei ce o susţin şi o apără.

În faţa acestui refuz de compromis moral, conducerea mănăstirii a luat decizia de a le cere maicilor să predea scofiile, interzicându-li-se să mai poarte veşminte monahale. De asemenea, li s-a pus în vedere ca până la data de 1 februarie să părăsească mănăstirea, o decizie care încalcă toate normele umanitare laice, dar şi alin. 1) al art. 896 din Codul de Procedură Civilă, care stipulează: “Nicio evacuare din imobilele cu destinaţie de locuinţă nu poate fi făcută de la data de 1 decembrie şi până la data de 1 martie a anului următor, decât dacă creditorul face dovada că, în sensul dispoziţiilor legislaţiei locative, el şi familia sa nu au la dispoziţie o locuinţă corespunzătoare ori că debitorul şi familia sa au o altă locuinţă corespunzătoare în care s-ar putea muta de îndată”.

Conducerea mănăstirii justifică asemenea măsură prin… riscul ca celelalte maici din mănăstire să se contamineze de atitudinea maicilor antiecumeniste, încercând, probabil, în felul acesta, să-şi creeze circumstanţele prevăzute de alin. 2) al art. 896 din Codul de Procedură Civilă, care stipulează că “Dispoziţiile alin. (1) nu se aplică în cazul evacuării persoanelor care ocupă abuziv, pe căi de fapt, fără niciun titlu, o locuinţă, şi nici celor care au fost evacuaţi pentru că pun în pericol relaţiile de convieţuire sau tulbură în mod grav liniştea publică”. Dacă este aşa, s-a omis faptul că punerea în pericol a relaţiilor de convieţuire se referă la fapte antisociale grave, nu la protestul paşnic şi smerit faţă de o erezie manifestă în Biserică.

Astfel, cele treisprezece maici antiecumeniste din mănăstirea Văratec au fost evacuate în miez de iarnă, pentru ca nu cumva să contamineze şi restul aşezământului cu gândire şi trăire monahală ortodoxe…

 

Vă rugăm să ne sprijiniți! Ajutorul dvs. va fi pentru continuitatea acestui portal. Click pentru detalii.
Categorii:
articole asemănătoare


39 Comentarii la “Pentru că rămân ferme pe poziţii, cele 13 maici antiecumeniste din Văratec sunt evacuate în miez de iarnă”
Responsabilitatea juridică pentru conţinutul comentariilor revine exclusiv comentatorilor.
  1. Diogene
    # 26 ianuarie 2017 at 20:00

    Le cunosc pe jumatate din maicute,personal.Sunt deosebite.Nu vreau sa le laud eu,pt ca dansele nu s-ar bucura sa auda ca sunt laudate…Sunt maici de care viata de manastire are mare nevoie si care au sacrificat chiar intreaga lor viata pentru Hristos,prin tot ceea ce au facut.Le admir si voi face tot posibilul sa le sustin cat voi trai,pentru ca daca zeciuiala mea s-a dus pana acum la biserici si manastiri,de acum incolo,rodul muncii mele va fi dirijat tot spre Hristos,insa de data asta pentru sprijinirea acestor suflete care nu meritau sub nici o forma o astfel de pedeapsa.Sa le fie rusine in fata lui Hristos celor care au votat pentru o astfel de decizie radicala,care in timp se va dovedi total nedreapta.Oricum Dumnezeu nu va lasă pentru că întru Hristos v-ați botezat,întru Hristos v-ați și îmbrăcat și nimeni,niciodată nu avea dreptul să vă dezbrace și să vă și alunge din mijlocul surorilor voastre de acolo.E multă suferință…eu vă înțeleg și o să vă fiu alături cu toată opoziția pe care o am în casă cu soția.Oricum,nu vă temeți,că Bunul Dumnezeu nu ne lasă!

    • augustin
      # 26 ianuarie 2017 at 21:03

      Imparatul-Hristos sa te mantuiasca! Stiu un mirean care are o casa la iesire din Craiova si care ar vrea sa lase in casa monahi sau preoti antiecumenisti. Poate chiar ele pot sta acolo… ([email protected])

      • ma
        # 26 ianuarie 2017 at 22:28

        si la brasov primesc gazduire

    • Bogdan
      # 27 ianuarie 2017 at 13:26

      Buna ziua, inspaimantator cum se incearca coruperea sufletelor luptatoare pentru Adevar.Le putem gazdui pe maicute in Comanesti, jud Bacau, pe termen nelimitat, oferindu’le tot ce au nevoie. Va rog sa luati legatura cu [email protected] multumesc, Doamne Ajuta!

    • Bogdan
      # 27 ianuarie 2017 at 13:31

      Buna ziua, inspaimantator cum se incearca coruperea sufletelor luptatoare pentru Adevar.Le putem gazdui pe maicute in Comanesti, jud Bacau, pe termen nelimitat, oferindu’le tot ce au nevoie. Va rog sa luati legatura cu mine. 0749 588 [email protected] multumesc, Doamne Ajuta!

    • Mihaela
      # 27 ianuarie 2017 at 20:58

      Buna seara. Suntem din Bacău și le putem sprijini pe maici cu tot ceea ce le este de folos, cazare, masa.. 0722260022. 

  2. elena
    # 26 ianuarie 2017 at 22:07

    Este strigator la cer!Va rog sa luat i legatura cu avocat a parintelui de la Tana cu si sa dam in judecata manastirea! Au rezidenza si buletin pe manastire, nu pot fi allungate asa,nici macar de puscarie nu au dreptul! Au drepturi civile in acest stat laic totusi !

    • Stan
      # 27 ianuarie 2017 at 15:36

      Nu mai cautati dreptatea la oameni. Domnul le va purta de grija. Are EL oamenii lui prin care va lucra.Din pacate o astfel de atitudine extrema va aduce cu sine si altele. Doamne ai mila de noi.

  3. Adrian
    # 27 ianuarie 2017 at 4:03

    Am o casa in Urziceni (2 dormitoare + bucatarie) unde ar putea locui temporar cateva maicute ([email protected]).

  4. Mirean
    # 27 ianuarie 2017 at 7:41

    Sa le fie rusine !  Cum nu se gandesc oare la Evanghelie,la invataturie lui Hristos?! Se cred nemuritori sau mostenitori ai pamantului? Apriga socoteala vor da la Judecata cea Mare.Unde  ati mai vazut asa un gest? Nici cu un animal nu te poti comporta asa,ci dimpotrivale ajuti pe bietele animale sa streaca iarna cu ce poti si te lasa inima.Ele sunt poate cele mai bune vietuitoare din mre mai ales pentru faptul ca nu au ingaduit aceasta tradare si cei pe care eu ii cunosc si au procedat la fel,sunt cei mai destoinici preoti ,curati,ravnitori,omenosi,smeriti si necompromisi.Cunosc cazuri care au refuzat ajutorul tocmai din acest  motiv.Inca o data:Sa le fie rusine!

  5. Doraly
    # 27 ianuarie 2017 at 8:26

    Strigator la cer!Daca sunt in obște  puteau sa le dea la sine sa viețuiască  fara a contamina …dupa cum spun cei din conducere….Rusinos maica stareta …..foarte rusinos!Ce crestini suntem….unde este atunci porunca Lui Hristos……ati facut asta sa fiti pe plac cui..?Fratelui dvs…p.s Ioachim….si Mitropolitului..?Nu avem cuvinte sa exprim mahnirea!Vor rezista si daca va fi nevoie cand va știi Domnul se vor intoarce!

  6. Dragos
    # 27 ianuarie 2017 at 9:10

    Nu intelege nimeni un lucru simplu cat timp faci ascultare nu ai pacat”s-a facut pe sine ascultator pana la moarte si inca moarte pe cruce”sf serafim de sarov”ascultarea e mai mantuitoare decat postul si rugaciunea”deci cel ce face ascultare pacat nu are ci cel de care face ascultare

    • Constantin
      # 27 ianuarie 2017 at 10:33

      „Ascultarea ta faţă de egumen şi de conducerea mănăstirii trebuie să fie nefăţarnică şi fără de linguşire, o ascultare lipsită de măguleli şi laude, o ascultare în numele Domnului. Fă ascultare tuturor poruncilor părinţilor şi fraţilor, în cazul când acestea nu intră în contradicţie cu Legea lui Dumnezeu, cu rânduiala şi disciplina mănăstirii, cu indicaţiile conduceriimănăstirii. Dar, în nici un caz, nu da ascultare răului, chiar dacă vei avea de suferit anumite necazuri din cauza că n-ai intrat în voie oamenilor şi ai rămas ferm.” Sf. Ignatie Briancianinov

    • Mihai
      # 27 ianuarie 2017 at 22:35

      Atenție, ascultarea se face numai de Hristos și de SF Părinți ci nu de eretici și apostati, iar de ai venit cu misiune dute și lasane

      • Mihai
        # 27 ianuarie 2017 at 22:37

        Răspunsul a fost pt Dragos

  7. Mirean
    # 27 ianuarie 2017 at 11:42

    Paradoxal!Ei spun ca sunt evacuate tocmai pt.ca nu au facut ascultare.Inseamna clar ca nu au citit Sfintii Parinti Marturisitori si Sfintele Canoane cu privire la indatoria pe care o are inclusiv mireanul de a apara credinta de erezii.Pai daca si-au facut studiile in locuri neortodoxe pt.diplome si functii,unde nu se invata canoanele,de unde  sa stie ce’s acelea? Bine ca au invatat sa persecute.

  8. Ioan
    # 27 ianuarie 2017 at 12:47

    Daca poate sa ajunga mesajul la ele..Rog care din acele maicute nu au gasit refugiu,sa ma contacteze pe pagina de facebook ,,Ioan De Romanesti,,.Detin,impreuna cu fratii mei,o locuinta mai veche,cu teren,ce a fost casa bunicilor, intr-un sat din jud.Satu Mare.O sa o punem la dispozitia lor.Apoi,rugandu-ne lui Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne dea ajutor,o sa vedem ce v-om mai face. Important e sa ramanem in Adevar,indiferent de amenintare ori pericol!Doamne ajuta!

  9. Ion Stanici
    # 27 ianuarie 2017 at 16:47

    Doamne, ajută! Fie ca acești îngeri ai Domnului să fie un exemplu de urmat pentru noi toți, preoți, monahi, monahii, mireni!Maica Domnului să le tina sub acoperământul Sau și să le Mântuiască!  Mila Domnului să le/ne scape de gheena!Iertați frati și surori..Cu râvnă întru Hristos,Ion

  10. Mihai
    # 27 ianuarie 2017 at 17:03

    Acolo clanul josanu face legile

  11. Aurelia
    # 27 ianuarie 2017 at 19:04

    Si nici o petitie nu s-a facut de data asta sa fie semanata de mii si mii de oamneii care nu vor asta?

  12. Sluga netrebnica
    # 27 ianuarie 2017 at 20:18

    „In realitate, toate acestea dovedesc si sublineaza nu numai obisnuita lipsa de consistenta, ci si o incapacitate si esec evident pentru a intelege natura ortodoxiei de catre cei care vor impune „Sinodul” lor asupra Bisericilor Ortodoxe.Constiinta mea ma obliga inca o data sa ma indrept cu insistenta si cu rugaciune fierbinte catre Sfantul Sinod al Episcopilor Bisericii Sarbe martirizate: Biserica noastra sarba sa se retina sa participe la pregatirile pentru „sinodul ecumenic”, si de buna seama, sa se abtina sa participe la sinod. Caci, Dumnezeu sa nu ingaduiasca ca acest sinod sa vina si sa treaca, ca sa se astepte de la el un singur rezultat: schisme, erezii si pierderea multor suflete.Analizand problema din punct de vedere al experientei apostolice si patristice si istorice a Bisericii, un asemenea sinod, in loc de vindecare, va deschide rani noi in trupul Bisericii si va ridica in fata ei probleme noi si nenorociri noi.”Sfantul Iustin PopoviciIntegral la sursa:  https://invataturilesfintilorparinti.wordpress.com/2017/01/27/sf-iustin-popovici-un-asemenea-sinod-ecumenic-neo-papist-va-ridica-probleme-noi-si-nenorociri-noi/comment-page-1/

  13. augustin
    # 27 ianuarie 2017 at 20:29

    Daca mai e nevoie de o locuinta sa stiti ca am si eu la Bucuresti un apartament de 2 camere la bloc.Pot sa mearga si acolo 2  sau 3 maicute de la Varatec sa locuiasca. (EMA ne-a trimis mesajul…)

  14. Mihaela
    # 27 ianuarie 2017 at 21:11

    Dacă deține cineva un număr de contact, sau o alta forma de contact al maicilor va rog sa ne ajutați ca sa le  putem oferi celor 13 maici casa, mâncare și tot ceea ce au nevoie. Va mulțumesc. 0745649706

    • Mihai
      # 27 ianuarie 2017 at 22:40

      Andras bacz din Miercurea-Ciuc pregătește o alta prigoană pardon ,, caterisire” este vorba despre Pr Onisim Banu de la Fagetel

  15. Dorin
    # 28 ianuarie 2017 at 1:47

    Pr. Onisim de la Făgeţel deja a fost caterisit şi i se intezice să poarte haină monahală: http://www.episcopiacvhr.ro/index.php/15-stiri/184-comunicat-de-presa-2

  16. DUMITRU
    # 29 ianuarie 2017 at 1:06

    DRAGI CRESTINI A INCEPUT PRIGOANA. INTARESTENE DOAMNE  SI AI MILA DE NOI.AMIN.

  17. Pąʍvo
    # 29 ianuarie 2017 at 13:26

    Nimeni nu va pleca de bunăvoie. Iar dacă mai marii o vor face forțat, atunci nu ne rămâne decât să spunem ca psalmistul: <b>”În tot locul stăpânirii Lui, binecuvintează suflete al meu pe Domnul !”</b>(Psalmi 102; 22)

  18. olivia
    # 30 ianuarie 2017 at 22:53

    Ofer cazare si tot ce e nevoie celor 13 maici am casa cu teren si gradina si pomi fructiferi.
    Loc retras si linistit.
    Telefon 0740405369.

    Rog contact

Trackbacks/Pingbacks
  1. Pentru că rămân ferme pe poziţii, cele 13 maici antiecumeniste din Văratec sunt evacuate în miez de iarnă | Saccsiv - Weblog - 26 ianuarie 2017

    […] Pentru că rămân ferme pe poziţii, cele 13 maici antiecumeniste din Văratec sunt evacuate în mi… […]

  2. Prigoana este in desfasurare | Invataturile Sfintilor Parinti despre inselarile contemporane - 26 ianuarie 2017

    […] informatiilor aparute pe siteul http://ortodoxinfo.ro/2017/01/26/pentru-ca-raman-ferme-pe-pozitii-cele-13-maici-antiecumeniste-din-v&#8230; , maicile de la manastirea Varatec trebuie sa paraseasca manastirea pana la sfarsitul acestei […]

  3. Pentru că rămân ferme pe poziţii, cele 13 maici antiecumeniste din Văratec sunt evacuate în miez de iarnă | Graiul Ortodox - 27 ianuarie 2017

    […] Sursa: http://ortodoxinfo.ro/2017/01/26/pentru-ca-raman-ferme-pe-pozitii-cele-13-maici-antiecumeniste-din-v&#8230; […]

  4. Evanghelia lui Hristos călcată în picioare de ecumeniștii prigonitori:,,Pentru că rămân ferme pe poziţii, cele 13 maici antiecumeniste din Văratec sunt evacuate în miez de iarnă”! – Ortodoxia mărturisitoare - 27 ianuarie 2017

    […] Sursa: http://ortodoxinfo.ro/2017/01/26/pentru-ca-raman-ferme-pe-pozitii-cele-13-maici-antiecumeniste-din-v&#8230; […]

  5. Maicile mărturisitoare de la Văratec vor fi DATE AFARĂ DIN MĂNĂSTIRE, de la 1 februarie – Daniel Vla – Ortodoxie, Țară, Românism - 28 ianuarie 2017

    […] | Ortodoxinfo.ro […]

  6. Mitropolia Moldovei şi Bucovinei trimite maicile antiecumeniste de la Văratec... în staţiune - OrtodoxINFO | OrtodoxINFO - 29 ianuarie 2017

    […] şi a impactului pe care aceasta l-a avut în rândul credincioşilor ortodocşi (articolul de pe ortodoxinfo.ro, de exemplu, a avut 20.310 de citiri în doar trei zile de la publicarea ştirii), care şi-au […]

  7. Revoltător- 13 maici de la Văratec, evacuate în miez de iarnă | - 30 ianuarie 2017

    […] 13 maici vor fi evacuate din manastire in miezul iernii, anunta ortodoxinfo.ro […]

  8. Stareţul de la Petru Vodă către Părintele Pamvo: “Pomeneşte-l pe Înaltul şi nu îţi mai am grija!” - OrtodoxINFO - 20 februarie 2017

    […] Este cazul tuturor preoţilor nepomenitori din Moldova şi din alte părţi ale ţării sau al maicilor de la Văratec şi din alte mănăstiri, care au refuzat să mai participe la slujbele din bisericile unde este […]